Tvoj hlas má hodnotu 30.000 eur

Autor: Jano Richter | 5.4.2018 o 12:34 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  103x

Aj keby sa to z nadpisu mohlo zdať, v článku nepôjde o kupovanie hlasov voličov, ani o kupovanie poslancov. Pokúsim sa v ňom odhadnúť váhu resp. význam účasti jedného človeka na demonštráciách.

Zatiaľ som sa v doterajšom živote demonštrácií zúčastňoval len z úplne jednoduchého dôvodu - lebo som to považoval za správne. Či už to bolo za ukončenie vlády červených - v novembri 89, alebo ukončenie terajšej bandy - v minulých týžňoch, na rozhodnutie ísť tam mi stačilo, že danú vec považujem za správnu.
Pred pár dňami mi však zišlo na um pozrieť sa na to aj cez čísla. Poďme teda na to...

Aká bola doterajšia účasť na tohtoročných zhromaždeniach .. a  Aké sa dosiahli výsledky

Najpočetnejšími boli zrejme tie, čo sa konali v piatok 16.marca. Odhadli ich na zhruba 120 tisíc účastníkov - v Bratislave na SNPčku okolo 65 tisíc a v tridsiatke ďalších miest ďalšie desaťtisíce.

A, čo sme demonštrovaním dosiahli?   Na jednej strane zobudenie seba samých - čo je samozrejme fajn, na strane druhej (faktickej) však len drobnosti - z úradu premiéra už na nás nezazerá tá večne namosúrená tvár ale ..(chcel som napísať že mierne prívetivejšia, ale nejak mi to nejde..), na vnútre už nie je 'bradatý ďábel' ale ťuťu-ňuňu, plus zopár ďalších podobných, kozmetických zmien. Stále sa však nestalo nič, čo by dávalo záruku, že isté kruhy prestanú kradnúť jak besné.

Otázkou teda je, pri akých počtoch ľudí na námestiach by sa vrchnosť už začala reálne hýbať - robiť Skutočné Zmeny.
To číslo samozrejme neviem, môžem/e si ho však tipnúť:  povedzme, že by to bolo okolo pol milióna ľudí. To jest, napr. na SNPčku (resp. v širšom centre Bratislavy) vyše 200-tisíc, v Košiciach okolo 50-tisíc, a tak ďalej. Predstavme si, že by do ulíc vyšlo troj- až štvor-násobne viac ľudí, než v predošlých týždňoch ... a že by slová ako "Odstúpiť!", "Stačilo!", "Nepokradneš!", "Nezabiješ!", "Vráťte nakradnuté!!" a podobné, zneli z takto výrazne posilneného počtu hrdiel.......

To už by ich na úú-vé aj na hradnom vŕšku asi museli zachytiť (tie predošlé, marcové, zrejme vnímali len ako vzdialený šum a preto reagovali tak ako reagovali - slabo).

Pod skutočnou reakciou - skutočnými zmenami - si môžeme predstaviť napríklad -

- ak by sme sa pozerali len do budúcna, tak:  Také zmeny v systéme, aby sa už zarazilo rozkrádanie verejných zdrojov. Napríklad z tých avízovaných ~12 miliárd eúr, ktoré sem v najbližsích rokoch majú pritiecť eurofondami, by sa nerozkradli (ako naznačujú doterajšie svedectvá) desiatky percent (čož sú jednotky miliárd eur), ale nanajvýš drobné sumy (a aj tie by vlastne neboli rozkrádačkami/podvodmi, ale len neúmyselnými malými chybami). Detto aj náš vlastný štátny rozpočet je štedrým zdrojom - u štátnych tendrov sa spomína objem tuším okolo 5 miliárd ročne - u nich by tiež muselo dôjsť k zarazeniu podvodov, predražovania a korupcie, aby sme to mohli považovať za reálnu zmenu k lepšiemu.
Keď to teda, aspoň od oka, spočítame, vykonanie reálnych zmien v tomto systéme by znamenalo, že sa pred rozkradnutím ochráni asi 10 miliárd eúr (toto číslo treba brať len ako rádový odhad).

- kebyže sa máme pozrieť aj do minulosti, tak si pod skut.zmenou môžeme predstaviť:  Zjednanie nápravy ohľadom toho, čo rozkradnuté už bolo. Keď to veľmi zostručníme a zjednodušíme, išlo by o  kompletnú konfiškáciu (vyvlastnenie) majetkov našej oligarchie. Aj v tomto prípade by som to odhadol na rádovo 10 miliárd eur.
O presnejší odhad sa pokúšať ani nejdem, keďže nemám žiadne vzdelanie z ekonómie a mnohé jej pojmy, koncepty a konštrukcie sú mi dokonca protivné..  je to taká divná veda :) ... Pred časom som si napríklad čítal nejaký článok o našich hlavných 'finančných skupinách', v ktorom boli aj vyčíslené ich majetky, a bol som z toho jeleň - majetok účtovný, majetok základný, čistý, neviemaký - bolo ich tam asi štyri-päť rôznych druhov majetku, a vôbec nebolo jasné, ktorý z nich je ten ozajstný :D - dokonca sa aj dramaticky od seba líšili - jeden bol povedzme 1,5 mld, druhý 4 mld, a ďalší dokonca 25 mld (myslené ako majetok tej istej skupiny). Takže vyčíslenie hodnoty majetku oligarchov a teda že koľko by štát získal jeho zhabaním, nechajme radšej na znalcov.

:: ok, pomeditoval si si, ale ako to súvisí s nadpisom - s hodnotou hlasu v uliciach?? ::

takto:  vydeľme tie dve čísla -   veľkosť ušetrených peňazí   počtom ľudí na námestiach.
A síce, urobme to s rozdielmi oproti terajšiemu stavu.
Na strane financií pôjde o zhruba 10 miliárd mínus Nula (keďže terajšia 'nová', prvou sériou protestov dosiahnutá, vláda takmer žiadne zredukovanie kradnutia nezaručuje)
a na strane ľudí pôjde asi o 300 až 400 tisíc - to je rozdiel medzi marcovými účasťami (cca 120k) a tými odhadovanými (~~500k) ktoré by už k zmene viedli.

Dostávame sa teda k zlomku   10 miliárd eur  /  350 tisíc ľudí
jeho výsledkom je:   účasť každého jedného pribudnutého účastníka demonštrácií
prinesie úžitok okolo 30 tisíc eur
(horná aj dolná položka zlomku majú samozrejme istý rozptyl - niekoľko desiatok percent - takže to treba brať len ako rádový odhad; rovnako pravdivým by teda bol aj výsledok 16 tisíc, 53 tisíc, a podobne. jednoducho - je to prirovnateľné k niekoľkoročnému zárobku)

Zopakujme si to ešte raz, inými slovami:   Každá jedna osoba, ktorú sa nám podarí priviesť na tohtomesačné protesty, už len samotnou svojou účasťou (tým, že si vyhradí tú hoďku-dve-tri,  tým, že tam prikráča,  tým, že tam zotrvá a spolu s ostanými zakričí pármilých slov adresovaných našej milovanej koalícii,  tým, že znesie istú mieru nepohody v daždi či vetre...) prispeje tomuto štátu (štátom sú tu myslení hlavne jeho radoví občania) sumou okolo 30 tisíc eur - tento príspevok bude mať tú reálnu podobu, že uvedená suma sa Nerozkradne, prípadne ešte aj tú že štátu pribudne v podobe Konfiškátov Už-nakradnutého.

V živote je len veľmi málo takých situácií, keď sa aj pomerne malou námahou resp. s malými nákladmi (človeka tá účasť stojí len pár hodín času a/alebo max. pár desiatok eur - na cestovné, prípadný ušlý zárobok, možno výrobu trasparentu, čaj na večerné utíšenie vykričaného alebo prechladnutého hrdla :) , atď) dá dosiahnuť pomerne veľký výsledok, o niekoľko rádov vyšší než vynaložené úsilie.
Bolo by teda naozaj dôkazom lenivosti, ľahostajnosti, nebodaj až hlúposti, kebyže v tieto štvrtky či piatky radšej uprednostníme pohodlie a zostaneme doma.

 

Poznámok k aktuálnemu dianiu mám podstatne viac, aby však nebol tento článok kilometrový, dostanú sa až do ďalšieho.   Zatiaľ sa vidíme na námestí   ;-)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Hamšík vypadol z Ancelottiho zostavy, o odchode neuvažuje

Nerozumiem, odkiaľ tieto správy pochádzajú, odbil tvrdenia agent Petráš.

Blog Radovana Bránika

Synovia Detvy, Bytes a ďalší z kola von

Ľudia z pozadia firmy BYTES sa v obave z negatívnej publicity ozvali.


Už ste čítali?