Súmrak Počasia

Autor: Jano Richter | 10.3.2012 o 17:40 | (upravené 10.3.2012 o 21:45) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  379x

Pôvodne som zvažoval dať tomuto článku názov "Víťazstvo jednoduchosti (či dokonca primitívnosti) ??", to by však v dnešný volebný deň mohlo byť pochopené trochu inak :D , pritom nie nepravdivo. Ále nechajme politiku tak. Článok bude skôr zhrnutím poznatkov a vnemov z posledných týždňov až rokov, z oblasti slovenskej meteorológie. A, dúfam, že aspoň na osobnom blogu mi bude dovolené aj mierne subjektívne videnie veci a neformálnejší jazyk.

Čiže - vidím to biedne:
- štátny Ústav:
Je viacmenej ruletou, či sú v danom období v jeho manažmente ľudia z ožraleckej strany, alebo nejakí normálnejší. A, dokonca aj za terajšej vlády (v čase minuloročného vážneho výpadku), sa kuloármi šírila domnienka, že podvýživenosť Ústavu nie je nedopatrením, ale skôr úmyslom, v snahe priviesť ho dlhodobým živorením až na pokraj krachu a potom ho za babku niekomu vhodnému predať.. vôbec by ma neprekvapkalo, keby na tom bolo čosi pravdy. Lebo Slovensko.
Takže, partia odborníkov sa tam snaží.. a nám ostáva len dúfať, že ju nebudú zhora až príliš často sabotovať.
- komerčná sféra:
Médiá, od televízií po weby, bojujúce o diváka hlavne: bujnými poprsiami, trápnymi klaunami, grafickou afektovanosťou alebo naopak primitívnosťou, nezriedka úmyselným extrémizovaním predpovedí a v neposlednom rade aj nezabudnuteľným (aaach jaj :) kradnutím teploty z Chopku (ktoré ešte furt neviedlo k base, ale len k zarobeniu melónov).
Plus k tomu,
snaha o čo najväčšie zjednodušovanie - s výhovorkou, že divák by aj tak viac informácie nedokázal pochopiť, že by ho zahltila, atď, a pod., jednoducho - dáme mu len ikonečku a čyselko.. a to mu stači! O chvíľu už z diváka spravia jednobunkovca, ktorý vníma len svetlo a tmu.. a prípadné vnady. Pritom, strední a starší ešte pamätajú dobu, zhruba pred 15 až 30 rokmi, kedy bolo úplne bežné, že v predpovednej relácii nám ukázali: sekvenciu obrázkov z meteosatu, potom pán meteorológ (ako napr. J.Iľko, E.Lexmann či C.M.Belcredi) s paličkou v ruke okomentoval jednu-dve-tri papierové synoptické mapy, prípadne nám ukázali aj jedny z prvých jednoduchých animácií z 'vtedajších aladinov'.. a.. (a to je podstatné!) ľudom tá 'pre-miera' resp. 'prílišná bohatosť' informácie nevadila a aj úplne bežný človek/divák (alebo, aspoň nemalá časť z nich) vedel toto všetko celkom slušne prečítať - porozumieť tomu a odniesť si z toho úžitok. Zdá sa, že systematická výroba čoraz jednoduchších ľudí pokračuje nielen na poliach priamo súvisiacich s politikou (hlúpejším je ľahšie vládnuť a ľahšie sa aj dajú získať ich hlasy), ale aj inde, vrátane meteorológie.
Plus
(po dlhšej vsuvke vraciam sa k výčtu "ctností" médií), nepoctivosť voči divákovi: medzi najhľadanejšie druhy poskytovaných predpovedí patrí dlhodobá predpoveď, napr. na 7my až 15ty deň. Viaceré subjekty ju aj poskytujú, ale len máloktorý má tú odvahu, 'tie gule', na plnú hubu (resp. na webstránke: veľkými literami) priznať, že ide viacmenej len o veštenie z gule a len veeľmi hrubú a vrtkavú prognózu. Ako príklad serióznejšieho prístupu k veci by som uviedol epsgram, z ktorého je jasne(a priznane) vidieť, že predpovede majú svoju (a nie malú) neurčitosť, rozptyl.
Celkový špatný dojem z tohoto odboru čiastočne napráva pár firiem, ktoré sa venujú vývoju a výrobe rôznej meteotechniky a systémov a darí sa im aj medzinárodne. Tento článok je však skôr o sfére, prenášajúcej meteo-informácie koncovému divákovi, preto tie firmy spomínam len okrajovo.
Nj... celkovo teda dojem nič moc .. človek/divák teda začne hľadať..
- niečo iné,
čo by prinášalo nádej na zlepšenie a čo by, prípadne, niektoré z tých nekalých či podivných subjektov v dohľadnej dobe dokázalo nahradiť. Možno niečo aj nájde. Akurát že si (keďže do toho nemá možnosť vidieť zbližša) nevšimne, že tá na prvý pohľad dokonalosť či sviežosť, je žiaľ v niektorých prípadoch sprevádzaná aj črtami veľmi nepríjemnými, temer až nebezpečnými. Pracovné metódy ako manipulácia, bezohľadnosť či takmer 'autizmus' (dumám, ako tú kombináciu zdanlivej perfekcie a chladu nazvať ináč, aby to nekolidovalo s názvom medicínskej diagnózy) sú tam celkom bežné. Takisto aj, naloženie so strategickým partnerom tým spôsobom, že najprv ho komplet vyšťaviť, a potom odkopnúť, je celkom bežný úkon.
Výmena síl na čele politickej scény v dnešný deň vieme k čomu povedie (ide z toho až mráz).. a je celkom dobre možné, že podobne (skrytý chlad, pod lesklým a zdanlivo čerstvým povrchom) to v dohľadnej dobe dopadne aj v meteorológii.
Vôbec nie potešujúce... :-(


Tým, ktorí sa 'opovážia' čosi skritizovať, býva vzápätí vyčítané: "Čo len pindáš?! To dokáže hocikto. Radšej navrhni, alebo rovno aj vykonaj, nejaké riešenie!"
S takýmto proti-kritikovským prístupom síce nesúhlasím (myslím si, že trebárs reklamáciu pripálenej omáčky smie učiniť každý, dokonca aj ten kto nevie uvariť ani len čaj), ale zas súhlasím aj s tým, že priniesť okrem kritiky aj niečo produktívne je kúsok lepšie.

Treba však vziať v úvahu, že skoro všetci menovaní hráči sú ťažké kalibre, operujúce/žonglujúce miliónmi tak ako bežný človek s rohlíkmi, a že teda dobrá idea, úmysel či schopnosti samy osebe stačiť nemusia. Do značnej miery totiž ide skôr o súboj 'veľkých prachov', PR-oblbovačiek a prípadných ostrých lakťov, než o súboj kvality či nebodaj slušnosti.
Nech mi je teda dočasne odpustené, že nejaký konkrétny osobný príspevok ku zlepšeniu pomenovanej nedobrej situácie môžem priniesť až o niečo neskôr, po výdatnejšom nabratí síl, momentálne len veľmi skromných.

No jo. Takže, 'dnes' 'veľký súmrak'.. ale snáď nie nadlho.

Svojho času mi jeden človek z meteoscény povedal, ževraj sa výzorom ponášam na klasika, Jana Zákopčaníka. Hmm, neviem veru.. podľa pohľadu do zrkadla (moju 6 rokov starú blogovú fotku už čiastočne ignorujte) si to ja sám nemyslím, ale keď už...
tak
na záver ono povestné: přeju vám.. Slunce v duši ;-)
(budeme ho potrebovať, a veru hodne)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?