Rozlúčka so zimou (Vimeo-02)

Autor: Jano Richter | 6.6.2008 o 20:04 | Karma článku: 2,47 | Prečítané:  1481x

Zima je, zima je, zima je v lese, zima je na poli, na Štrbském plese ... ... a dokonca aj na Vimeu, a poriadna. Ak vám už začalo byť posledné týždne príliš horúco, poďte sa trochu schladiť. (pravdu povediac, zmrzlákom ako ja 30°C vôbec nevadí, ale zdá sa mi, že väčšina to vníma trochu inak). U mňa tento video-cooling fungoval celkom spoľahlivo - pri vyberaní materiálu pre tento článok som bol po nejakej chvíli natoľko dezorientovaný, až som začal mať dojem, že je práve január. A dokonca som pri tom aj mierne prechladol! Fakt.   ...smrrrrk   :-)

V úvodnom dieli predstavovania vimeí sme sa venovali všeličomu, skákali z jednej periny na druhú. Dnes budeme držať jednotnú líniu - všetko bude pod bielou témou. ... Alebo naopak.

Aj tentokrát vám odporúčam pozrieť si najprv inštrukcie.
A aj tentoraz si ich, samozrejme, skoro nikto neprečíta a tým pádom sa skoro nikto nedozvie, ako z Vimea dostať tú naj kvalitu. No, čo už :(


Začnime troma kúskami od autora, ktorý chodí do prírody hľadať krásu ...
a celkom sa mu to darí:

You can always find it...
Vždy ju možno nájsť - čiže aj v zimnom lese.Ben - You can always find it...
2:08 - 26, 9, x MB

Darí sa mu to aj počas mesačného svitu ...

MoonlightBen - Moonlight
1:53 - 20, 3, x MB
(err.msg: škoda, že sa tu v okienku dá vidieť len polovica dĺžky klipu)
Hlavne som však prekvapený, že je takéto zábery bez badateľného šumu možné nasnímať aj pod púhym svitom Mesiaca. Veď ten je predsa skoro miliónnásobne slabší, než Slnko.
Ak by som takýto filmový materiál videl pred pár dekádami, neuveril by som a tvrdil, že to určite nakrútili normálne počas dňa - jednoducho, vypli svetelný park a nízkocitlivý filmový pás to už zobral skoro ako keby bola noc.
Zmienil som už, že je to pekný umelecký kúsok?

... a aj vtedy, keď je všetko v zajatí ľadu.

IceworldBen - Iceworld
0:39 - 7, 3, x MB
Veľmi dobrý súlad vybranej hudby s obrazom (vlastne, nielen v tomto klipe, ale aj vo viacerých ďalších z dnešného výberu).


Viete, čo znamená filmársky výraz slow motion, resp. v skrátenej forme slo-mo?
Áno, je to pomalý pohyb. Presnejšie - dodatočne spomalený pohyb.
Nuž, ale potom čo to je snow motion?

Snow motionSteven Dempsey - Snow Motion
3:12 - 23, 14, 125 MB
Veru tak, je to slovná hračka. Autor svoje zábery nespomaľoval (t.j., samotný dej v nich plynie bežnou rýchlosťou), len sa pohral s podobnosťou slov slow a snow - pomalý a sneh (viď napr. aj podobne dvojzmyselný názov Park Snow a zopár ďalších).
Jedinou ozaj pomalou vecou v tomto dielku je plynulý pomalý pohyb kamery. Čím ho autor dosiahol, to si povieme až o pár týždňov, v dieli venovanom stabilizácii nepokojného obrazu (čo je dôležitá vec, ak máte so svojim videom aj nejaké serióznejšie zámery).


No dobre, aby ste mi tu nepospali pri takýchto náladovkách, prehoďme výhybku, smerom na zimné športy a turistiku:

Ice and snowBenjamin Eckstein - Ice and Snow
2:51 - 30, 13, 86 MB
Ako sme videli, niektorí si chodia len jednoducho bežkať, šmýkať sa dolu kopcom alebo sa (učiť) lyžovať.

Iní zas preferujú o niečo dynamickejší pohyb, napríklad na doske ...

Snow Freestyle
Hoppp.....ignirav - Snow Freestyle
3:09 - 38, 14, x MB
.. a skokkk. Áno, ide im to; znalci posúdia, že či aj dobre :)
Len škoda, že editori pozabudli na deinterlacing (chyba vôbec nie zriedkavá), takže všetko je v každom jednom čo len trochu pohyblivom obrázku dvojkontúrne.


Pozrime sa teraz, ako sa sneh vyskytuje v rôznych končinách:

Niekde ho majú skoro stále ...

Husky Experience in JamtlandFree to Adventure - Husky Experience in Jamtland
2:31 - 31, 11, 105 MB
Jamtland - stredozápad Švédska.

... inde je jeho výskyt aspoň bežný každú zimu ...

Winter in ColoradoHellotrain - Winter in Colorado
5:05 - 63, 23, 168 MB
Celkom pekné dovolenkové video.
Vybrnkávaná gitara, navyše zacyklená do slučky, síce nie je z mojej šálky, ale to je čisto subjektívne. Chvíľami však cez ňu nebolo dobre počuť, čo chalan práve rozpráva.
Krajina a príroda sú však sympatické. Obzvlášť záverečné zábery z vrcholu lyžiarskeho svahu, s ďalekonosným výhľadom. Taká scenéria, to je fakt dobíjač batérií :)

... niekde sa ho ledva-ledva dočkali ...

Finally got some snow in MarchPatrick Johner - Finally got some Snow in March...
0:57 - 10, 4, 70 MB
V juhozápadnom Nemecku.

... no a trochu bližšie k subtrópom ho majú len raz za čas ...

Snowfall on a Saturdayyerblues - Snowfall on a Saturday
2:54 - 36, 13, 71 MB
Atlanta, Georgia. 34° od rovníka, čiže trochu južnejšie než Kréta, zhruba na úrovni juhostredného Tuniska.


Poďme však naspäť do Európy, pozrieť sa na jednu obzvlášť fotogenickú horu:

Matterhorn
Počas prvej polminúty sa neudeje nič zvláštne - zistíme len, že to zrejme bude nejaká fotografická sekaná (už v minulom dieli sme ich mali hneď niekoľko). Druhá polminútka tiež nič zvláštne neveští. Potom však...Panoramatic - Matterhorn
4:29 - 51, 17, x MB
Potom však nastane pohyb, pohyb fotografa, a nás zrazu trkne - Í-ha! Čototo? Akototo? Ako je možné, že na všetkých tých fotkách je daný objekt (resp. nejaký jeho bod) stále na rovnakom mieste obrazu, doslova ako pribitý?
Použil vari autor nejaký zázračný stabilizátor, vláčil so sebou mestom a krajinou nejaký obrovský stroj (v ňom gyroskopy, buzoly/kompasy/gps, ramená, závažia a protizávažia, vojenskú lafetu, ...)??
Nie. Je to oveľa jednoduchšie a naozaj na to stačí fotoaparát držaný v rukách, dokonca ani statív netreba. Zatiaľ nebudem prezrádzať, ako na to (zvedavejší si to nájdu v diskusii tam na Vimeu) - články, idúce o čosi hlbšie do technológie, ešte len prídu - v nich si o kuchtení videa povieme viac.
Alebo nám to v tejto našej diskusii možno objasní nejaký bystrejší čitateľ, prípadne videoeditor či fotograf - akú funkciu akého softvéru by na to použil (v lepšom prípade aj to, čo sa za ňou skrýva, t.j. nielen stlač dzindzik xy).

Hudba zvolená priliehavo (s vhodnou rytmickou štruktúrou), veľmi dobrá, priam hypnotická ... pommóóóc, odtrhnite ma niekto od obrazovky! :o)

Toto video ma inšpirovalo až natoľko, že od jeho objavenia (len pred dvoma týždňami) som už dvakrát vybehol do terénu a podobným spôsobom ako jeho autor, svojou mydlovou krabičkou nafotil niekoľko stovák fotiek istých objektov .. a ak ma múza ešte poriadne nakope (ešte treba pokračovať v ďalšom fotení a potom to celé spracovať), tak snáď niekedy v lete bude ... veď uvidíme :)

Ešte musím dodať, a hneď to aj zdôrazniť, že sa mi veľmi páči veta zo záverečných titulkov tohoto filmu:
No grants or subsidies, just hard work!
(žiadne granty ani dotácie, len tvrdá makačka)
V dnešnej dobe, keď si mnohí bez nejakej eurodotácie nevedia/nechcú ani len tú ošarpanú záhradnú kadibudku opraviť a ďalší zas bez mastného hororára ani len ne....ú, to pôsobí ako zjavenie.
Vediem si celkom dobre predstaviť, že niektorí by sa, bez najmenšieho kúska hanby, opovážili na výrobu takéhoto filmu vypýtať si sumu, ktorá by inému postačila napr. na veľmi slušné vybavenie malého videoštúdia vrátane dovolenky vo Švajčiarsku a na Havaji (povedzme, 10-20 tisícov Eur al.pod.).
Núti ma to znova vyjadriť názor, že nemám skoro žiaden dôvod na úctu či obdiv voči tým, ktorí dokázali zrealizovať nejaký dobrý či nadpriemerný projekt, majúc za sebou miliónové krytia. Kvalitný výsledok má byť totiž v takom prípade samozrejmosťou (v istom zmysle dokonca psačou povinnosťou), a nie dôvodom na adoráciu jeho realizátorov.
Zložiť klobúk však musím pred tými, ktorí dokážu vytvoriť čosi zaujímavé takmer z nuly, ako aj pred tými, ktorí dokážu ono povestné z h.... upliesť bič - napr. lebo sa museli takejto schopnosti naučiť, pretože nikdy nemali žiaden kvalitnejší materiál (alebo väčšie prostriedky) k dispozícii.
Naopak, pre tých, ktorý s obrovskými štartovacími kapitálmi a často aj s rozsiahlymi kvetnatými bullšyt ódami vytvárajú a okázalo predvádzajú hlboko priemerné produkty, pre takých mám len zhovievavý úsmev a ľahké pohŕdanie.

Uf, ufff, omlooovam sa, vyzerá to, že som trochu zdivergoval, až k politike a biznisu, hmm, trochu poohovárať istých nemenovaných :) Aj som zvažoval, či ten výraz b.ó. neprelinkujem na nejaké konkrétne oficiálne press release stránky, ale radšej som si zatiaľ zahryzol.. do klávesnice - nemám nateraz chuť čeliť nejakej ťažkej PR/HR paľbe) :D
Ááj-keď, mmm, žeby som predsa dal? :D Zrovna fčera mi padla do oka ďalšia taká zvesť, jedna z iks podobných.
Ale teraz už naozaj friško naspäť k zimným filmom, máme tu totiž ešte jedného pána na holenie ...


Na záver to najlepšie (samozrejme, každý posúdi sám, či naozaj).
Prichádza Pán Filmár - ten, ktorý nás minule ladne zviezol lanovkou.

Kew Gardens
Tentoraz sa vybral do londýnskej botanickej záhrady a mne sa nad tým opäť tají dych... (no hrůza, že mnou dokážu 'hocijaké' obrázky takto lomcovať :-)Philip Bloom - Kew Gardens
4:40 - 48, 21, 136 MB
Prvá polovica filmu skoro vôbec nevyzerá zimne, podobá sa skôr na jeseň, prípadne jar alebo studené rána hociktorej časti roka. Zábery sú však naozaj fajnové, hudba s nimi ladiaca, kačice z toho parku máme skoro ako na dlani - až som skoro išiel z rohlíka odtrhnúť, že im kúsok hodím :)
S prvým úderom xylofónu však nastupujú ľadové scény - konečne zima. Hneď tie prvé (rolba na ľade a deti za ohradou) ukazujú veľmi dobrú súhru strihov aj deja s rytmom hudby.
Napokon záverečná sekvencia, prinášajúca romanticky pojaté zábery rekreačných korčuliarov, od mamičiek s deťúrencami až po usmievavú mládež.
Keby len od tohoto filmu záviselo, hneď sa tam utekám pozrieť.
Jakpozerám-takpozerám, ešte stále som vyčerpal len polovicu z pripravených videí. Takže, zvyšné zatiaľ odložím do mrazničky a vyberiem ich až niekedy v lete, keď sa teplomer zblíži so 40tkou. Potom sa nám budú hodiť ešte viac než teraz, žeáno.

V najbližšom pokračovaní by sme si mohli pustiť zopár hraných filmov, prípadne nejaké hudobné klipy. Zatiaľ, do videovania.

Obrázok v perexe - Skiing Christmas '05 034.jpg z Wikipédie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ak nie blackout, tak čo? Dodržiavať pravidlá a viac testovať, vravia experti

Opatrenia by mali platiť aspoň do Veľkej noci, zhodujú sa odborníci.

Stĺpček Jakuba Fila

Matovičovi jeho úlohu nik nezávidí, o to viac musí byť lídrom

Nemá priestor na frky pred kamerami.


Už ste čítali?